niedziela, 22 maja 2016

Maj się spełnił...

Widok na Łyskę - jedną ze świętych gór Beskidu Żywieckiego. Tak wyglądała skąpana w poświacie majowego Pełnego Księżyca. Do jej podnóża dotarliśmy o godzinie 22.00. Rozdzieleni - kobiety jednym szlakiem, mężczyźni drugim - zeszliśmy się na szczycie krótko przed północą.


Majowa pełnia to bardzo ważny czas, od pradziejów świętowany przez Słowian. Ján Lazorík, zmarły niedawno etnograf słowacki wspominał, że sam jeszcze widywał w swoich okolicach grupy ludzi zbierające się w tę noc po górach, by palić ognie, oddawać się śpiewom, tańcom oraz pradawnym obrzędom. Jakkolwiek te, zachowane dzięki ludowym zwyczajom, ograniczone jednakże przez brak świadomości głównie ostatnich kilku pokoleń, przybrały już raczej formę zmysłowej zabawy. Ważne jednak, że w ogóle przetrwały. I że zwyczaj, który przetrwał, możemy dziś obchodzić świadomie. Chciałoby się rzec: w Pełni Świadomości.


Góra, którą wybraliśmy na tę noc, to góra szczególna, łącząca Jasne z Ciemnym oraz Męskie z Żeńskim. Weszliśmy na nią rozdzieleni, osobno kobiety, osobno mężczyźni. Spotkaliśmy się na szczycie. Tam się połączyliśmy. I połączyliśmy dwa pierwiastki w Jedność. 



Ogień rozpaliły kobiety. W przyszłą pełnię, wypadającą 11,5 godziny przed Przesileniem Letnim, złączymy się tam znowu. Tym razem przy źródle...











niedziela, 15 maja 2016

Maje na Słowacji w maju




Dawno, dawno temu na ziemiach wszej Słowiańszczyzny pierwszego maja (bądź nocą z 30 kwietnia na pierwszego maja) ustawiano po wsiach okazałe Maje, czyli kolorowo ustrojone drzewka (zwykle iglaste jak świerk czy jodła) osadzone na długich żerdziach, tak, by górowały one ponad dachami domostw.

wtorek, 10 maja 2016

E-Album: "W poszukiwaniu duchowości. Jerzy Przybył - 40 lat twórczości artystycznej."

Zapraszamy do obejrzenia albumu, którego tematem jest twórczość Jerzego Przybyła.

Album, w formie książkowej wydany przez Muzeum Historii Katowic w 2010 roku, oglądać można w formie softbooka na stronie: http://clients.softgraf.biz/PrzybylJerzy/album.html




To właśnie dzieła Jerzego Przybyła ilustrują obydwa tomy Mitologii Słowian oraz leksykon "Stworze i Zdusze". Stało się tak nieprzypadkowo. Artysta - w sposób wyjątkowy - potrafi bowiem oddać sens mitologii w obrazie i rzeźbie. Tematem mitologii jako takiej, początkowo nordyckiej, później także słowiańskiej, zajmuje się on mniej więcej od czasu ogłoszenia Stanu Wojennego w Polsce. Ale już wcześniej głównymi zagadnieniami jego twórczości były metafora, pojęcia abstrakcyjne, transcendencja, mistycyzm, symbolika i ludowość.

Album "W poszukiwaniu duchowości" opisuje twórczość, filozofię oraz drogę artystyczną i życiową tego wielkiego artysty. Wiele można się z niego dowiedzieć nie tylko o sztuce, ale także o mitologii i ludziach, którzy się nią zajmowali. Znajdziemy tu wiele mądrych przemyśleń artysty, inspirujących do przemyśleń własnych. Książka ta w pewien sposób uwrażliwia czytelnika na odbiór sztuki plastycznej, pokazuje, w jaki sposób można zawrzeć pewną metaforę, a tym samym jak ją z obrazu odczytać.

Z pewnością nie jest to tylko album prezentujący obrazy - w książce znajdziemy sporo treści, a w niej... klucze wrażliwości i wiedzy, dzięki którym zyskamy możliwość otwarcia w nas samych nowych przestrzeni ducha.


Opis albumu ze strony wydawnictwa Muzeum Historii Katowic:

 

"Publikacja na temat życia i twórczości Jerzego Przybyła pt. W poszukiwaniu duchowości Jerzy Przybył – 40 lat twórczości artystycznej towarzyszyła wystawie o tym samym tytule, która miała miejsce w Muzeum Historii Katowic w dniach od 20 grudnia 2010 r. do 17 lutego 2011 r. Była to wystawa przekrojowa prezentująca dorobek artysty od początku jego działalności po ukończeniu w 1968 r. Wydziału Grafiki Propagandowej w Katowicach, filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, aż do chwili obecnej. Wystawa tylko we wstępnym etapie miała układ chronologiczny ukazując rzadko pokazywane, wczesne prace Przybyła z lat siedemdziesiątych.
W dalszej kolejności przedstawione zostały najważniejsze wątki w jego twórczości – przede wszystkim motyw jelenia, misteria, szopki bożonarodzeniowe i tematy kolędnicze, następnie tematy mitologii nordyckiej i wreszcie wątki mitologii słowiańskiej. W publikacji został zastosowany podobny układ polegający na prezentacji i szerszym omówieniu poszczególnych tematów w twórczości artysty,
z uwzględnieniem kwestii ich genezy oraz zmian, jakim podlegały. Jest to wydawnictwo bogato ilustrowane – na marginesach tekstu znalazło się wiele reprodukcji, starano się w ten sposób zilustrować poszczególne wątki ciekawymi przykładami. Na końcu książki z kolei zamieszczono kilkadziesiąt dużych reprodukcji ukazujących prace Przybyła w układzie chronologicznym – od lat siedemdziesiątych do 2009 r. Pokazano tutaj m.in. dwadzieścia (z dwudziestu jeden) obiektów znajdujących się w zbiorach Muzeum Historii Katowic. Jest to w chwili obecnej najpełniejszy przegląd twórczości tego znakomitego katowickiego artysty."


Pięknie wydany przez wydawnictwo Muzeum Historii Katowic album "W poszukiwaniu duchowości - Jerzy Przybył" nabyć można także w Slovianskim Slovie.

piątek, 6 maja 2016

Jare Gody w Przybyłówce! (2016)





W roku 2016 Wiosenna Równonoc przypadła w niedzielę. Postanowiliśmy urządzić obrzęd dokładnie w ten dzień, nie przesuwając go na wygodniejszą ze względów organizacyjnych sobotę. Chcieliśmy świętować w świętym czasie, dokładnie w czasie Równonocy, by lepiej poczuć związane z nim zmiany energetyczne.

Pierwsze Słowiańskie SięDzieje w Soli





W dniach 9-11 października 2015 odbyły się pierwsze Słowiańskie SięDzieje w Soli!

środa, 4 maja 2016

Jerzy Przybył



oficjalna strona internetowa artysty: 

***
Poniższy tekst jest swoistą autobiografią Jerzego Przybyła, wplecioną w jeden z przewodnich motywów jego artystycznego życia. Artykuł ukazał się drukiem w książce "Kicz w kulturze" pod redakcją Marii Fiderkiewicz (Muzeum Śląskie, Katowice 2006).

Serdecznie zachęcamy do przeczytania tego tekstu, który w barwny sposób opisuje drogę artysty docierającego do istoty swojej tożsamości...